Inleiding

Terug naar navigatie - Programma 4. Bestuur en organisatie - Inleiding
Omschrijving (toelichting)

Een sterke gemeente begint met goed bestuur en een gezonde organisatie. De komende jaren zetten we in op een overheid die dichtbij inwoners staat, zorgvuldig omgaat met gemeenschapsgeld en zich voorbereidt op de toekomst. Daarbij zijn betrouwbaarheid, transparantie en betrokkenheid onze uitgangspunten. We willen inwoners, ondernemers en maatschappelijke organisaties actief betrekken bij ontwikkelingen die Doesburg raken. Tegelijkertijd zorgen we voor een solide financiële basis, zodat we verantwoord kunnen investeren in onze stad en haar voorzieningen. Ook werken we samen met onze partners in de Liemers toe naar een zorgvuldige gemeentelijke herindeling, met behoud van de eigen identiteit, voorzieningen en de lokale betrokkenheid van Doesburg.  

Wat willen we bereiken (doelen)?

Terug naar navigatie - Programma 4. Bestuur en organisatie - Wat willen we bereiken (doelen)?

P 4.1 Een dienstbare, betrouwbare en nabije overheid, met inwoners vroegtijdig en zichtbaar betrokken bij besluitvorming.

Terug naar navigatie - Programma 4. Bestuur en organisatie - Wat willen we bereiken (doelen)? - P 4.1 Een dienstbare, betrouwbare en nabije overheid, met inwoners vroegtijdig en zichtbaar betrokken bij besluitvorming.
Omschrijving (toelichting)

We werken aan een bestuur dat zichtbaar, betrouwbaar en benaderbaar is. We staan voor een dienstbare bestuursstijl, waarbij inwoners, ondernemers, maatschappelijke organisaties en andere belanghebbenden tijdig worden betrokken bij beleidsvorming en projecten. We luisteren, leggen uit wat we doen en waarom we keuzes maken en zijn helder over wat wel en niet mogelijk is.

Participatie en communicatie zijn daarbij geen sluitstuk van het proces, maar een vast onderdeel van onze manier van werken. We werken daarom met een heldere participatie- en communicatiekalender, zodat voor inwoners en partners vooraf duidelijk is wanneer en op welke wijze zij worden betrokken en wanneer besluitvorming plaatsvindt.

We realiseren onze ambities binnen een formatie van 2,6 fte voor wethouders. Gelet op de beperkte ambtelijke capaciteit en de ambities van Doesburg maken we middelen vrij om cruciale ontwikkelingen voortvarend te ondersteunen. Voor 2027 en 2028 reserveren we hiervoor incidenteel € 500.000.

P 4.2 Een financieel gezonde gemeente met verantwoord gebruik van gemeenschapsgeld.

Terug naar navigatie - Programma 4. Bestuur en organisatie - Wat willen we bereiken (doelen)? - P 4.2 Een financieel gezonde gemeente met verantwoord gebruik van gemeenschapsgeld.
Omschrijving (toelichting)

Doesburg is financieel gezond. Dat willen we zo houden. We voeren daarom een stabiel en zorgvuldig financieel beleid, waarbij we ons huishoudboekje op orde houden en tegelijkertijd ruimte creëren om te investeren in het voorzieningenniveau en in de kwaliteit van onze stad.

Ook binnen de ambtelijke organisatie blijven we sturen op doelmatigheid, kwaliteit en een gezonde bedrijfsvoering. We doen wat noodzakelijk is, wat Doesburg sterker maakt en wat aantoonbaar maatschappelijke waarde oplevert. Dit geldt in het bijzonder voor onze wettelijke taken ten aanzien van ons archief, de AVG en personeel. We maken incidenteel geld vrij om cruciale projecten steviger te ondersteunen en we maken structureel geld vrij om vervanging bij ziekte adequater te organiseren.

Zo houden we Doesburg financieel gezond én zijn we in staat om de komende jaren gericht te investeren in onze stad.

P 4.3 Een zorgvuldige herindeling per 1 januari 2029, met behoud van identiteit, voorzieningen en lokale zeggenschap.

Terug naar navigatie - Programma 4. Bestuur en organisatie - Wat willen we bereiken (doelen)? - P 4.3 Een zorgvuldige herindeling per 1 januari 2029, met behoud van identiteit, voorzieningen en lokale zeggenschap.
Omschrijving (toelichting)

We werken onverminderd door aan de voorgenomen herindeling van Doesburg, Duiven, Westervoort en Zevenaar. Na het principebesluit van de gemeenteraad van Doesburg van 2 juli 2025 hebben ook de drie andere Liemerse gemeenten in januari 2026 een principebesluit genomen. Met de gemeenteraadsverkiezingen achter ons richten we ons de komende periode op de volgende belangrijke stappen: het herindelingsontwerp en het herindelingsadvies. Deze worden respectievelijk op 16 november 2026 en 15 maart 2027 gelijktijdig aan de vier gemeenteraden ter besluitvorming voorgelegd. Ons doel is een nieuwe gemeente per 1 januari 2029.

Samen met de andere drie gemeenten onderzoeken we de mogelijkheden om de lokale democratie verder te versterken, onder meer door de inzet van een burgerberaad. Tegelijkertijd zorgen we ervoor dat de nieuwe gemeente ook in de praktijk dichtbij inwoners blijft.

Naast het behartigen van de specifieke Doesburgse belangen maken we de komende twee jaar actief werk van de harmonisatie van beleid en regelgeving, dit krijgt deels zijn beslag in de nieuwe uitvoeringsgerichte omgevingsvisie. Ook maken we werk van de opbouw van een nieuwe ambtelijke organisatie. Daarbij streven we naar een organisatie die professioneel, toekomstbestendig en dichtbij inwoners en ondernemers opereert.